Re: Българи в Дания
Публикувано на:
28 Дек 2009, 18:46
от Plamen
Здравейте.
Ориентирал съм се към MSc in Financе в asb.
Искам да попитам колко приблизително излизат годишните разходи в Дания? Имам предвид най-основните разходи без дискотеки, клубове или при минимално тяхно присъствие..
Интересува ме и какво е нивото на обучение... ако може да ми отговори някой, който вече е завършил бакалавър в България, за да мога да добия по-ясна представа.
Благодаря
Re: Българи в Дания
Публикувано на:
11 Яну 2010, 12:24
от Kerro
Здравей, Пламене,
Разходите са строго индивидуални, но все пак ще ти кажа мойте (приблизително) какви са.
Общежитието ми е 2500 крони (ток, вода и интернет са включени), за храна при положение, че не мога да готвя плащам от 2 до 4 хиляди без да се лишавам от абсолютно нищо. Принципно се лигавя адски много и не минава ден без шоколади, коли, плодове и тем подобни глезотийки. За тези, както и други разходи съм написал в първия си пост.
А за нивото на обучение и разликата в университетите - както съм написал преди, така и сега мога с чиста съвест да кажа, че е изключително добро! Завърших бакалавър в УНСС и сравнявайки знанията, които придобих там с тези в Дания... се чудя защо съм си губил времето. Това е моето лично мнение и виждане за нещата. Надавям се да не ме разбереш погрешно.
Поздрави,
Re: Българи в Дания
Публикувано на:
11 Яну 2010, 20:31
от Plamen
Благодаря за отговоря. Мисля, че вече съм го решил...Остава да наблегна стабилно над английския, въпреки че 83 toefl не е чак толкова страшно изпитание:). Завършвам бакалавър в ИУ - Варна след 1 година чак, така че имам време за подготовка. Забравих да те питам как стоят нещата откъм спорт, знам че имат добра спортна база, но все пак, ако ти се занимаваш...фитнес, волейбол, футбол - университетски отбори, може би спортни стипендии или някакви привилегии, ако си участник в тези отбори? Благодаря:)
Re: Българи в Дания
Публикувано на:
18 Яну 2010, 18:27
от deyan
Аз също завършвам след 1 година ИУ-Варна и бих искал да попитам как стои работата с успеха от дипломата...в смисъл toefl-а не ме притеснява, но да кажем, че успеха ми е между 4.20 и 4.60 и нещо не ми се струва,че ще е достатъчен. Нямам идея на каква база стават въпросните класирания, и важен ли е много успеха ти от дипломата, но ако някой може да ми отговори, ще съм му благодарен.
Re: Българи в Дания
Публикувано на:
21 Яну 2010, 01:19
от amanchev
Запознах се с всичко изчетено. Аз самия съм се насочил към университета Aalborg специалността се казва Mediology - бакалавър. Споменаха ми, че учебниците били много скъпи там - ти какво знаеш по въпроса. Също така какъв депозит трябва да имаш като заминаваш за там ... каква сума трябва да имаш на банковата си сметка ( като застраховка, че можеш да учиш там).
Re: Българи в Дания
Публикувано на:
22 Яну 2010, 00:46
от Kerro
Здравей,
Учебниците са скъпички, да, но винаги можеш да ги снимаш. Много студенти минават през книжарницата, купуват каквото им трябва и след като са ги преснимали ги връщат в 14 дневен срок, но условие е да си запазил касовата бележка.
Не знам как е в Олборг, но тук даже има една книжарница, която ти продава вече снимани учебници (нелегално) на малко по-висока цена от това, което ти излиза, ако сам го направиш. Трябва само да разпиташ и съм сигурен, че и там ще намериш подобна оферта.
А, колкото до депозита за който питаш - такъв не ти трябва. Поне така е в Århus School Of Business, Århus University, журналисическия, че и в техническия няма такова изискване.
Ако ми кажеш към кой университет си се насочил бих могъл да проверя, но на мен лично не ми е известно такова условие.
Единственото, което мога да асоциирам с твоя въпрос е, че при подаване на документи за CPR се подписва и един документ, че ще се издържаш сам и няма да предявяваш никакви финансови изисквания към комуната. Така че пари в българската ти банкова сметка е без значение, но после колко ще заредиш в датската, която ще е задължително да си отвориш зависи пак само и единствено от теб.
Избрал си изключително интересна специалност.
Желая ти успех в начинанието!
Поздрави,
Re: Българи в Дания
Публикувано на:
28 Яну 2010, 22:18
от Sinjy
Здравей, Kerro. Досегашните ти писания ми бяха много полезни, благодаря!
По повод книжарницата, която спомена, можеш ли да дадеш малко повече информация? Тази седмица ни поднесоха новината, че ще трябва да купим още 6 книги и досега целият клас е намерил само една в интернет : /
Благодаря предварително.
Между другото, ако някой се интересува, доколкото съм забелязала, в Орхус SuperBest и Aldi са по-евтините супермаркети, докато Brugsen и Føtex попадат в категорията "high-end". А евтините марки са budget (оранжево с бели букви. Не ви преопръчвам шунки и други подобни от тях, но иначе стават) и едни с черно и жълто на опаковката, не помня как се казват, но би трябвало да ги разпознаете. Жълто-черните съм срещала главно в SuperBest, а budget - във Føtex и Bilka.
За Lidl нямам представа, но ще отида да го разгледам по някое време.
Re: Българи в Дания
Публикувано на:
30 Яну 2010, 17:26
от Kerro
Здравей,
Книжарницата се намира на ъгъла между Thorvaldsensgade и Vester Alle. Това е от бул. на Lær Dansk в посока Aros музея и Park Alle - от дясната ти страна ще се пада. Има 2,3 стъпала, за да влезеш и е жълта на цвят.
А какъв учебник търсиш, може аз да го имам?
Re: Българи в Дания
Публикувано на:
31 Яну 2010, 19:28
от OkcuMopoH
Опа опа!
Кво стаааааа? Добре, стига с лигавщините. Нека ви разкажа за моя опит, па дано да съм полезен и приятен на всички, които имат желанието да дойдат в Дания. Както Керро, така и аз мога да говоря по-специално за Орхус.
Ще направя малко ъпдейт на инфото, което той е дал в началото на дискусията.
Значи аз дойдох на 1 септ. 2009 като нямах къде да живея.. честно. Пенделите от колегие, ако мога да ги нарека така, въпреки, че те не са ми виновни с нищо, не можаха да ми помогнат особено, но за това след некой и друг ред.
Първо трябва да сте наясно защо го правите, учене в чужбина като цяло. Естествено много позитиви има на хартия, но дали може да си дадете сметка за нещата, които губите... ами не знам.. индивидуално е. Според мен, ако вашите не са заможни се пригответе за тегави моменти, граничещи с мизерия и депресия.
Стъпка -1 е да се регнете в Колегие, защото от колкото по-дълго имате акаунт там, толкова по-добре за класирането. Като за начало можете да махнте всички общежития, с изключение да кажем на някое централно, за което не е вероятно да ви пратят оферта. Сигурно сайта на датски ви се струва странен и сигурно си нямата и идея какво да правите, кое общежитие е ок и кое не е. GOOGLE TRANSLATE! Само това мога да кажа. Пускате си го задължително на датски, защото там има много повече линкчета и карти и тн и разцъквате. Може да гледате и в krak.dk ако нещо за адресите не е ясно, да кажем. Ако идеята ви е да се купонясва яко както в студ град, да речем Скьолдхой е вашето място. (skjoldhøjkollegiet) Яко българи, румънци и други тъмни субекти. Разбира се често и за много от тях не е ставало въпрос на избор, но аз лично не го намирам за добро място. Купони има всяки петък, събота... абе мамата си джаса. Отначало е "иху аху", супер забава, ама де да знам... абе зависи. Брабранд, така се казва тази част на Орхус не е особено престижна. Доста мюсулмани живеят там, като не, че нещо лошо, но са тъпи повечето. Намерили са мекото на хляба и си живеят доста добре на гърба на датското общество, според мен де.. и аз ако можех и аз сигурно така щях да правя, за това нямам право да ги съдя. Доста се краде по тея общежития.. колела дрехи, мамата си джаса. Но както казах, да кажем ако аз имах оферта за там и нямаше къде да живея, какъвто беше моя случай едва ли щях да се замисля особено. Говорил съм с хора, които го харесват. Спокойно е, защото е по-далеч от града(някъде около 15-20 мин с колело до АСБ и сигурно пак толкова с автобуса), има доста хора и когато се отнася до изпити и тн можеш лесно да получиш помощ. Ако си достатъчно внимателен не би трябвало да ти се сллучи нищо нередно. Говорих си с норвежци, които казват: Супер е. Така, че е строго индивидуално.
Моята история е следната: Пристигам аз, разбираш ли в Дания, без въобще да знам какво къде и как... с 5000 крони, разделени на 3 места - джоб, раница и куфар и да кажем още 15000 хил в сметка. По-малко от 5000 лв са това, като мога да кажа, че си правех сметката да ми стигнат до Коледа, но хич не са достатъчно. Сам не си вярвах какво правя. Слава Богу имах някъв контакт с момче, което е общ познат на приятелка.. абе.. бегай, но мога да кажа пич. Обадих му се: Викам така и така - пристигам.. дали ще можеш да ме чакаш на гарата.. дали ще мога да остана при теб за известно време (мислех си, че ако отида на крака в Колегие от там ще ме посрещнат с хляб и сол и бързо бързо ще ме настанят някъде, като крайно нуждаещ се.) Както и да е. Не стана така. Казаха ми, че не могат да направят нищо и че ще си чакам като поп за нова оферта след... 3-4 месеца... Както ми го каза това така прималях и се позапотих леко. Благодарение пак на приятел и на познанства намерих апартамент след 4-5 дни.. в Брабранд. Важно е да имате предвид, че апартаментите вървят с депозит и с договор. Договорът от своя страна е преебаващ, защото ако има някви неща в апартамента, като да кажем захабен паркет, може и от преди вас, но вие не го коментирате като забележка при напускането могат да ви резнат главата.. от кръста.. Така, че всяко петънце по стената, прозореца и лайненце от гълъб на терасата се отбелязва прилежно. Не се ебавам.
И това е за квартирата.. най-добре общежитие.. има си нет, има си хора около теб, а това в чужбина е важно, имаш прибори, чаши, чинии, плащаш примерно 40-50 кр на месец и не се притесняваш за сол пипер, олио и всичко това, което наистина не е много, но си е разход отначало.
Храната. НЕ Е ПО-СКЪПО ОТ БЪЛГАРИЯ! Или поне не много. Както във всички развити страни, скъпи са услугите. Ако знаеш от къде да си пазаруваш нямаш много проблеми и ако можеш да си готвиш и правиш партия с някого можеш да се храниш цял месец за 1000-1500 крони. Давам пример. Хляб - най-евтиният, който си купувам и сега е 9 кр ккилограма и става въпрос за тея сладникави тостове, но криза.. няма Добруджа, няма да си резнеш ръбчето, па да си го намашеш с юютеница.. ама тва е положението. Точно зех някви касови бележки да цитирам достоверно. Аз си купувам евтини неща, но ставащи за ядене. Гаранция давам, че най-евтиното тук е по-качествено от много неща в България. Та, по същество:
килограм салам - 28 кр.
1,5 л ябълков сок - 8 кр
Прясно мляко 3,5% - 5,5 кр.
Какавал - да кажем 50 и няколко кр/кг, ама не като наща Пършевица или дори Балкан..
1,5 кг лук - 5 кр
Картофите са около 4 кр килограма
Помело - 9-13 кр за кг.
Ябълки - зависи от модела, но да кажем за 2 кр на бройка са най-едрите. Има и на кило, абе системата е Халифакс.
Портокалите са да кажем - 12 кр за 1,5кг...
Каймата е супер евтина и супер вкусна.. ако си намерите няква примоция или срокът на годност изтича може да се земе за 20 кр кг.
Месото е - пилешко и свинско за около 40-50 кр кг.. това за евтините варианти, които аз знам и става въпрос за месо без кости
И тн и тн.
Работа.
На всички, които се обръщат към Керро с молба за помощ за работа или нещо подобно.. не само, че е несериозно, ами и аз не знам. Вярно, че когато си в нужда се хващаш и за сламка, но.. да не си представяте, че той е някъв Дон Корлеоне на Орхус? Работа без датски, за чужденци... да не казвам голяма дума, но... ужас. ужас. Само чистене и то пак не е сигурно.. Става въпрос за чистене на училища, офиси и тем подобни преди началото на раб ден. Говоря за ставане в 4ч, като дори не знам къде точно трябва да се подаде CV и тн. Разнасяне на вестници... и за това не знам.. не съм аз човекът, които може да ви даде насоки, но истината е, че всеки търси и предлагане на труд наистина има много... Но и аз бях така и аз си мислех, "баси, ако трябва и кенефи ще чистя, боли ме" и стана. Мия чинии в ресторант. Мога да кажа само късмет. Голям късмет. И голямо благодаря на човекът, които ми помогна. Еди кой си чул еди какво си.. и така.. Благодаря, Хепи Батруум!! : ) Мисля, че никога, никога не трябва да се отказвате и стига да сте добри хора всичко ще се нареди, защото ако в България на добрите хора им се случват шибани неща, мисля си, че тук не е така. Позитивно мислене и това е. Все някой ще помогне, както се случи с мен. За работата само да кажа, че е мин заплата, 15 ч седмично, но парите са достатъчни за кварт и храна, спазвайки гореспоменатите обяснения.
А забравих най-важното:
Алкохол: има евтина водка в Алди и Лидл, но не я препоръчвам. От Фьотекс може да се купи 70cl да кажем тая седмица ромът е на промоция за 99кр. Не е като в България, но пак не е толкова зле. Заведенията са скъпи, дори не знам колко. Вход 50 кр. Бира - 50 кр... Син сити ряпа да яде. Ама стандарт. Мен това не ми пречи и стига да има добра компания и в общото помещение става, дори е по-яко.
Жените.
Още не мога да кажа нищо компетентно за този параметър, но са много красиви и много различни. Яки крака(от въртене на педалите), яки сини очи, руси коси... мамата си джаса... Красиви са... Нека кажа и за мъжете, защото сигурно и момичета ще четат това... като цяло са педераси, но не мога да си кривя душата и да кажа, че са също високи, руси и тн... абе красиви хора. Дано да съм бил полезен.. Целувам ви и ви прегръщам, my sweet, tasty lemon drops...